Tie-dye, czyli niezniszczalny trend z kolorową historią.
Tie-dye, czyli niezniszczalny trend z kolorową historią.

Moda lubi tie-dye – ten trend od wielu lat pojawia się i znika, jednak w ostatnich miesiącach przybrał na sile i stał się podstawą garderoby światowych fashionistek. Może to dlatego, że więcej czasu spędzamy w domu, a kolorowe, odrobinę psychodeliczne wzory są uosobieniem beztroski? Jaka jest historia tie-dye, jak przetrwał próbę czasu i dlaczego warto mieć go w swojej szafie?

Tysiące lat farbowania tkanin

Choć miłość do tie-dye rozkwitła najbardziej w drugiej połowie XX wieku, historia barwienia materiałów w ten sposób jest o wiele dłuższa. Tie-dye polega na skręcaniu, zawiązywaniu, zakładaniu lub zgniataniu części odzieży przed farbowaniem w celu uzyskania niepowtarzalnych wzorów. Ta technika jest obecna w różnych kulturach od czasów starożytnych, a przykłady tie-dye znaleziono w Peru, Japonii, Chinach, Indiach, czy Afryce Zachodniej.

Peace & love

Tie-dye jakie znamy, najbardziej przypomina nam styl, który uformował się w latach 60. XX wieku. Ówczesne tie-dye łączy się z trendem na Do It Yourself i własnoręcznym szyciem, czy przerabianiem ubrań, które było częścią kultury hipisowskiej – szerzeniem pokoju i miłości oraz walką z kapitalizmem. Co ciekawe jednak, tie-dye ma swoje korzenie w kapitalizmie właśnie: trend na kolorowanie ubrań pojawił się dzięki marce Rit, producentowi barwników do ubrań. Rit stworzył nowy produkt: płynną wersję barwnika, dzięki której farbowanie tkanin stało się wyjątkowo łatwe, po czym… sprzedał je tysiącom chętnym na oryginalnym festiwalu Woodstock w 1969 roku. To właśnie tam zobaczyliśmy po raz pierwszy dziesiątki szalonych, kolorowych projektów, a tie-dye stało się symbolem psychodelii oraz swoistej mody anty-modowej.

Nostalgia za dawnymi czasami

W latach 90. tie-dye powróciło w nowych odcieniach. Każdy mógł zafarbować przeskalowany t-shirt swojego ulubionego zespołu w kolory tęczy, a potem zestawić go z jasnymi jeansami i czapką z daszkiem. Tie-dye pozwoliło prawdziwie poszaleć, zwłaszcza nastolatkom, czy przedstawicielom kultur alternatywnych, którzy szukali swojej tożsamości w czasach transformacji ustrojowej.

Farbowanie ubrań kojarzy się mocno ze stylem retro i czasami beztroski z lat 70. i 90. I choć powracająca fascynacja dawnymi czasami jest silna, ten wyjątkowy trend widzimy teraz w nowej odsłonie. Współczesne tie-dye ma nowoczesny vibe, a kolory są świeższe, często pastelowe. Również połączenia stylizacyjne są inne – elementy odzieży z tie-dye łączone są z cukierkowymi zestawami lub z bielą dżinsu, często też z bardziej eleganckimi elementami garderoby jak szpilki, czy marynarki.

Wzory tie-dye w La Mania

MARQ TIE DYE BLUE
MARQ TIE DYE BLUE

Damska bluza z niebieskim motywem tie-dye

ETTE TIE DYE BLUE
ETTE TIE DYE BLUE

Damskie spodnie dresowe z niebieskim motywem

My też kochamy tie-dye: kolorowe wzory przypominają nam beztroskę dni, kiedy mogliśmy swobodnie uczestniczyć w festiwalach muzycznych i podróżować po świecie. Oczywiście, dodają nam też koloru w tych niepewnych czasach i pozwalają uciec od szarości dnia codziennego. Dlatego też zdecydowaliśmy się wprowadzić produkty z elementami tie-dye, czyli zestawy kremowych dresów w niebieskie oraz w szare plamy. Uniwersalne połączenie kolorystyczne pozwala na odrobinę szaleństwa, równocześnie dając pole do popisu z innymi radosnymi kolorami, ale również klasyczną bielą i czernią. Te dresy to kolejny poziom zabawy modą: dają możliwość stylizacji w duchu streetwear, casualowym i sportowym.